Tradicionālais gadījums: mēs likām olas vārīties un aizmirsām par tām. Olas, protams, pārvārītas – par to liecina dzeltenums ar zaļgani zilu aplikumu.
Kas no tā – nolemj vairākums un ķeras pie olu apēšanas. Izrādās, ka ēst pārgatavotas olas ir bīstami. Tāpēc pastāstīsim, kas notiek, kad olas pārvāra.
Vai ir iespējams vārīt olas ilgāk par 15 minūtēm?
Pēc ekspertu domām, nevajadzētu ēst olas, kas vārītas ilgāk par 10 minūtēm.
Fakts ir tāds, ka olu termiskās apstrādes laikā izdalās sērūdeņradis. Tā ir toksiska gāze, un tā var iekļūt olbaltumvielās. Ārēji tas izskatās kā zaļgans aplikums uz dzeltenuma.
Pastiprināti karsējot, t. i., ja olas gatavo pārāk ilgi, tas iekļūst dziļi produktā. Jo ilgāk olas vārītas, jo vairāk toksīnu veidojas zaļganajā dzeltenumā.
Šie toksīni dažiem cilvēkiem var izraisīt saindēšanos un pat nosmakšanu. Tāpēc pārgatavotu olu lietošana uzturā ir ļoti nevēlama, lai gan līdz šim saindēšanās ar pārgatavotām olām nav izraisījusi nevienu nāves gadījumu – vismaz oficiāli. Toties ir pietiekami liels procents cilvēku, kas ir nonākuši slimnīcā saindēšanas dēļ.
Ko darīt, ja olas vārītas 40 minūtes?
Bieži sastopama situācija: pārvārītas olas – ko darīt? Lai cik nožēlojami tas neizklausītos (jo olas tagad ir arvien dārgākas), bet labot situāciju ar pārvārītām olām, diemžēl, nevar. Tas nozīmē, ka tās ir jāizmet. Visticamāk, ne visi to dara, taču ar ārstiem nevar strīdēties, un veselība ir dārgāka.
Cik ilgi olas var vārīt?
No vārīšanas brīža olas drīkst vārīt ne ilgāk kā 10 minūtes. Ielieciet tās aukstā ūdenī, un pēc tam, kad ūdens sāk vārīties, uzņemiet laiku:
5 minūtes mīksti vārītām olām
8 minūtes cietām olām
9-10 minūtes cieti vārītām olām.
Lai izvairītos no olu pārvārīšanas, iesakām iestatīt taimeri un uzreiz pēc olu vārīšanas ielikt tās aukstā ūdenī.